O szkole, kontakt

Kontakt poprzez pocztę elektroniczną pod następującym adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Słupska Szkoła Wu Taijiquan sięga swoimi korzeniami sekcji Taijiquan, która powstała w 1986 roku przy ognisku TKKF „Semafor”. Jej inicjatorem był Dariusz Muraszko, pierwszy w Słupsku nauczyciel tej sztuki. Pomimo, iż Dariusz Muraszko uprawiał Kung-Fu od 1982r., a ze stylem Wu zaczął „eksperymentować” dwa lata później - to technika osób ćwiczących w grupie Taijiquan pozostawiała wiele do życzenia.
W latach 1987-88 Dariusz Muraszko prowadził w Domu Kultury Kolejarza zajęcia Hatha Jogi. Był to kolejny krok w stronę głębszego zrozumienia ”praktyk wewnętrznych” oraz przybliżenia tych ćwiczeń szerokiej rzeszy pasjonatów.
Zauważalny postęp w wyszkoleniu członków słupskiej grupy Taijiquan nastąpił na początku 1988r. Dariusz Muraszko ukończył specjalistyczny kurs instruktorów Kung-Fu, w trakcie którego poznał obligatoryjną formę 24 ruchów Taijiquan. Trenerem i egzaminatorem na wspomnianym kursie był Andrzej Braksal, znany wówczas propagator Chińskich Sztuk Walki. Pan Braksal uczestniczył , jako jeden z pierwszych polskich instruktorów, w szkoleniach Wu-Shu organizowanych w Chinach.
Warto nadmienić, iż w owym czasie oraz w latach następnych Dariusz Muraszko doskonalił się w Taijiquan pod okiem innych nauczycieli, takich jak np.: Zhang Shan - sekretarz generalny Chińskiego Stowarzyszenia Wu-Shu.
Ważną datą dla Słupskiej grupy Taijiquan był rok 1992. Dariusz Muraszko nawiązał kontakt z Sifu Zhang Feng Jun – członkiem zarządu Chińskiego Stowarzyszenia Wu-Shu. Cykliczne wizyty chińskiego nauczyciela w Słupsku zaowocowały znacznym podniesieniem poziomu technicznego grupy Taijiquan w tym mieście. Dariusz Muraszko podczas prywatnych lekcji z Sifu poznał formę 45 sekwencji stylu Wu Taijiquan, która jest skróconą wersją układu tradycyjnego (tzn. nie zawiera ruchów często powtarzających się). Okazało się, że doświadczenia z wcześniejszych lat nie poszły na marne. Już w 1993r. Dariusz Muraszko zajął drugie miejsce w kategorii stylów wewnętrznych na Mistrzostwach Polski Polskiego Zrzeszenia Kung-Fu / Wu-Shu demonstrując wymienioną wyżej formę. Była to pierwsza w Polsce prezentacja stylu Wu na tego typu imprezie.
W roku 2004 Dariusz Muraszko nawiązał oficjalny kontakt z International Wu Style Tai Chi Chuan Federation, której przewodniczy Sifu Wu Kwong Yu – prawnuk legendarnego Wu Jian Quan`a (Wu Chien Chuan`a). Po kilku miesiącach ustaleń do Słupska przyjechał z Amsterdamu rekomendowany przez Federację instruktor, uczeń Sifu Wu – dr Mark Langweiler. Podczas jego wizyty odbyło się seminarium, po którym ustalono szczegóły współpracy z Federacją. W zajęciach wzięli udział m.in. uczniowie i instruktorzy z następujących miast: Szczecina (sekcja Hu Lung Pai - Sz.S.K.F.P.Z.), Koszalina (sekcja Hu Lung Pai - S.S.Ch.Sz.W.), Lęborka (Szkoła Hei Long Shu), Warszawy (Y.M.A.A.) i Słupska (sekcje Hu Lung Pai i Wu Taijiquan - S.S.Ch.Sz.W.). Uczestnicy warsztatów mieli powód do dużej satysfakcji – byli świadkami pierwszej w Polsce oficjalnej wizyty instruktora z International Wu Style Tai Chi Chuan Federation. Od października 2005r. Mark Langweiler pełni funkcję doradcy technicznego słupskiej sekcji Taijiquan.

Dariusz Muraszko – z wykształcenia pedagog (WSP), pionier słupskiego Taijiquan, w latach 1988 - 89 członek Krajowej Rady Instruktorów Kung-Fu przy Polskim Związku Karate. Od roku 1989 (przez dziesięć lat) członek zarządu Polskiego Zrzeszenia Kung-Fu / Wu-Shu. Współpracownik Magazynu Sztuk Walki „Samuraj”, autor książek: „Hu Quan – Pięść Tygrysa” oraz „Korzenie Pięści Tygrysa i Smoka”. Wielokrotnie brał udział w turniejach sportowych, uzyskując m.in.: pierwsze miejsce w konkurencji set sparring na III Ogólnopolskim Turnieju Kung-Fu (Słupsk 1989r.), pierwsze miejsce na Okręgowym Turnieju Kick Boxingu (Kołobrzeg 1989r.), drugie miejsce w Taijiquan na Mistrzostwach Polski Polskiego Zrzeszenia Kung-Fu / Wu-Shu (Płock 1993r.), drugie miejsce w Taijiquan na II Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Polskiego Zrzeszenia Kung-Fu / Wu-Shu (Warszawa 1994r.).

Dariusz Muraszko posiada:

  • państwowe uprawnienia instruktora rekreacji ze specjalnością ćwiczeń relaksująco – koncentrujących,
  • państwowe uprawnienia instruktora rekreacji ze specjalnością Kung-Fu, Szablon
  • certyfikat Taijiquan Chińskiego Instytutu Badawczego Wu-Shu,
  • certyfikat instruktora Hu Lung Pai Kung-Fu Polskiego Zrzeszenia Kung-Fu / Wu-Shu (czarna szarfa).