Informacja

Poniżej druga premiera dawnych artykułów, lecz tym razem w wersji oryginalnej, która zgodna jest z pierwotną wizją autora. Przed laty prace zostały znacząco przekłamane przez niedoskonały system operacyjny obsługujący serwis.

Styl życia - kung fu

wywiad z Dariuszem Muraszko

"Styl życia – kung-fu"
Wywiad z Dariuszem Muraszko 28.10.2011r.

Aneta Matyjaszek: Jak najkrócej zdefiniowałby Pan kung-fu?
Dariusz Muraszko: Chińska sztuka walki.

A.M.: Co ją odróżnia od innych sztuk walki?
D.M.: Uważa się, że kung-fu (gong fu) jest "matką" innych systemów. Liczy sobie setki, a zdaniem badaczy, tysiące lat. Z kung-fu wywodzi się m.in. karate; niektórzy twierdzą, że również jiujitsu i aikido. Przykładowo, geograficznie rozwój współczesnego karate to kierunek Chiny – Okinawa - Japonia. To tak w dużym uproszczeniu i skrócie.

Czytaj więcej...

Ogólnopolskie Warsztaty Kung Fu - jesień 2007 (wnikliwa relacja Arkadiusza Kopańskiego)

W duchu kronikarskiego obowiązku trzeba napisać, że w czasie sobotnio - niedzielnego weekendu, 17 i 18 listopada, w Akademii Tradycyjnego Wing Chun na ulicy Stradomskiej 11 w Krakowie odbyły się międzystylowe warsztaty kung fu. Również należy wymienić prowadzących zajęcia sifu, a więc według kolejności poszczególnych autorów około 45-minutowych treningów - Zbigniewa Błaszczaka (Hung Gar Kuen), Sławomira Milczarka (Tang Lang Men), Dariusza Muraszko (Hu Lung Pai), Andrzeja Kalisza (Yiquan), Andrzeja Szuszkiewicza (Wing Chun), Krzysztofa Kęska (Tai chi chen) oraz Dariusza Karkowskiego (Jow gar).

Czytaj więcej...

Tajemnice systemu Pięciu Zwierząt Shaolin

Przeszłość organizuje się wciąż na nowo wraz z teraźniejszością - Jean Paul Sartre

Pojawienie się w XVI - wiecznych Chinach Pięści Pięciu Zwierząt (Wu Xing Quan*) podobno „wstrząsnęło” całym Państwem Środka. Dziś koncepcje strategiczne tego wielkiego systemu kung-fu odnajdujemy w popularnych na świecie stylach, takich jak: Hung Gar Kuen, Choy Lee Fut (Choy Li Fut), Chow Gar, Hei Hu Quan i wielu innych. Czy do czasów współczesnych przetrwała pierwotna wersja osławionego Wu Xing Quan ?
Narodziny Boksu Pięciu Zwierząt sięgają korzeniami do osławionego klasztoru z północnej prowincji Henan...

Czytaj więcej...

Nie tylko Hung Gar

„Historia już chociażby przez to jest oszustwem, iż piszą ją ci, co przeżyli” 

Gilbert Cesbron

   Tygrys odgrywa wielką rolę w kulturze i mitologii Chin. Nic więc dziwnego, że właśnie to zwierze zostało wybrane na uosobienie sztuki walki. Legendarne są bowiem jego gwałtowność, mądrość i nieustępliwość. Ruchy oparte na zachowaniu się tygrysa wystąpiły po raz pierwszy prawdopodobnie w zestawie ćwiczeń zdrowotnych Wu Qin Xi, opracowanych na początku naszej ery przez lekarza Hua Tuo (III w.). Natomiast w północnym klasztorze Shaolin techniki tygrysa pojawiły się w XVI w. i stanowiły część systemu Wu Xing Quan (patrz artykuł „Tajemnice systemu Pięciu Zwierząt”). W większości wypadków mistrz stylu Tygrysa reaguje siłą na siłę, powodując najczęściej ostateczną eliminację przeciwnika. Główną bronią tej metody kung-fu są „pazury” oraz „zwinięta pięść”. Jeżeli chodzi o uderzenia nogami, to sięgają one tylko do połowy torsu. Duży nacisk w Pięści Tygrysa położony jest na dynamikę, osiągającą kulminację w szybkich, krótkich i mocnych ruchach.

Czytaj więcej...