Informacja

Tu zamieszczamy (etapami) artykuły niepublikowane wcześniej na naszej stronie. Proszę nas odwiedzać.

Energia i czas

Wywiad z Dariuszem Muraszko - październik 2018r.

Dariusz Muraszko – pedagog, jeden z pionierów Kung Fu Vo w Polsce, założyciel najstarszej szkoły Wu Tai Chi w kraju; od ponad 30 lat trenuje Kung Fu i uczy innych. Od roku 1989 (przez dziesięć lat) członek zarządu Polskiego Zrzeszenia Kung Fu / Wu Shu. Współpracownik "Magazynu Sztuk Walki Samuraj"; autor książek: "Hu Quan – Pięść Tygrysa" oraz "Korzenie Pięści Tygrysa i Smoka". Obecnie przewodniczący Bałtyckiego Stowarzyszenia Kung Fu i Tai Chi.

Co odróżnia Kung Fu od innych sztuk walki? Co sprawia, że jest ono wyjątkowe ?

Kung Fu jest bardzo różnorodne. Możliwe że to najbardziej urozmaicona technicznie sztuka walki na świecie. Ma ona bardzo barwną i interesującą historię, sięgającą wielu wieków. Wu Shu – bo taka nazwa jest bardziej odpowiednia - otarło się o konfucjanizm. To jeden z nurtów filozoficznych, w którym bardzo precyzyjnie sformułowano system norm etycznych. Chodzi o relacje międzyludzkie, tj. stosunek starszych do młodszych, dzieci do rodziców, wnuków do dziadków, uczniów do nauczycieli etc., co w sporej mierze zostało przeniesiono na sale treningowe (Kwoon).

Czytaj więcej...

GDY ZBLIŻA SIĘ ZAGROŻENIE...

Dariusz Muraszko  ( 2004r. )

Trening sztuki walki zaspokaja spośród wielu potrzeb także jedną z najważniejszych - potrzebę bezpieczeństwa. Nabiera to szczególnego znaczenia w dobie przemocy na skalę dotąd niespotykaną. Jako były "bramkarz" dyskotek w mieście nie cieszącym się dobrą sławą, obcowałem z przemocą, która szokowała swoją bezwzględnością i wyrafinowaniem metod. Wspomnę tylko, że forsowanie drzwi do lokalu przy pomocy siekiery nie było przez młodych ludzi jedyną metodą na upust agresji. Potem pojawiło się pytanie: "W jaki sposób przeciwstawić się złu i uniknąć ataku terroru?".

Czytaj więcej...

„Tajemnice formy Wu Taijiquan”

Wiele lat temu zmierzyłem się z historią szeroko rozumianej „Pięści Tygrysa” (Hu Quan), oraz zgłębiałem tajemnice systemu „Pięciu Zwierząt” (Wu Xing Quan). Wyniki swoich „badań” opublikowałem w kilku artykułach, które ukazały się na różnych stronach internetowych. Natomiast nie odczułem pełnej satysfakcji sięgając do korzeni Taijiquan, a pisząc dokładniej – odmian Yang i Wu. W rozlicznej literaturze fachowej znajdowałem te same, niepełne informacje. Zatem przyszedł czas na konsultację z Andrzejem Kaliszem - oficjalnym międzynarodowym przedstawicielem Yiquan według linii przekazu rodziny Yao, który ostatnio zajmuje się także jedną z mniej znanych odmian Taijiquan. Jako, że znam wymienionego od wielu lat to byłem przekonany, iż wyjaśni on moje wątpliwości z ochotą. Nie zawiodłem się. Andrzej studiował sinologię w jednym celu: chciał bez skrępowania czerpać wiedzę na temat Wushu u źródła. Zanim przejdziemy do meritum przypomnę znane i pryncypialne informacje na temat stylu Wu.

Czytaj więcej...

Historia Kung-Fu w Polsce - początki

„Grupa, w której zacząłem ćwiczyć istniała co najmniej od 1964 roku i z całą pewnością była pierwszą w Warszawie... Grupa, z którą byłem związany była całkowicie prywatna, nieliczna i przynajmniej początkowo ćwiczyła Shorinji Kempo, a więc japońską odmianę Kung-Fu. Dziś pewnie oceniono by bardzo krytycznie czystość naszego stylu i prawidłowość wykonywania form, ale trzeba pamiętać, że były to zupełnie inne czasy” – napisał Krzysztof Łoziński w pierwszym numerze Magazynu Polskiego Zrzeszenia Kung-Fu / Wu-Shu „Shaolin” (1/1992).

Czytaj więcej...