Pięć Zwierząt Shaolin

 
Tygrys (hu lub fu)

kung fu - tygrys

 

 

Znakami rozpoznawczymi formy tygrysa są moc i drapieżne "pazury". Techniki tygrysa rozwijają siłę i wytrzymałość ćwiczącego, jak również wzmacniają jego mięśnie, ścięgna i kości. Systematyczne wykonywanie tej formy pozwala uzyskać nieustraszony stan ducha.

Smok (lung)

kung fu - smok

 

 

 Smok jest bestią mityczną. Wije się dookoła i wykonuje niespodziewane skręty na boki. Mieszka w morzu lub bezkresie nieba. Używa swoich szponów aby chwycić ofiarę, a następnie zadać jej cios swoim silnym ogonem. Forma smoka wykorzystywana jest do rozwijania płynnego ruchu oraz energii "qi".

Wąż (she)

kung fu - wąż

 

 
Wąż nie posiada nóg i pazurów jak inne zwierzęta Shaolin, dlatego jest stworzeniem unikalnym. Wąż wyzwala siłę poprzez wijące ruchy ciała i niespodziewane ataki jadowitymi kłami. W formie owe kły (zwane też językiem) imitowane są przez dwa palce i służą do atakowania punktów witalnych. Układy techniczne węża rozwijają u ćwiczącego tzw. miękką siłę.

 

Lampart (pao lub bao)

kung fu - lampart

 

 

 Forma lamparta może niekiedy przypominać walkę z cieniem opartą na ruchach czarnego tygrysa. Cechami charakterystycznymi tej techniki są: zwinność, szybkość oraz gwałtowność. Ćwiczący posługuje się tzw. pięścią lamparta, zadając rany kłute (dźgnięcia, szturchnięcia).

 

Żuraw (hok lub he)

kung fu - żuraw

Forma żurawia jest spokojna i "nieruchoma". Ćwiczący przypomina ptaka brodzącego po bagnie. Ruchy są tu długie i pełne wdzięku, a główną broń walczącego stanowią "dziób", "skrzydło" oraz noga. Technika ta rozwija shen, czyli uczy koncentracji, co sprzyja tzw. regulacji ducha.

Dariusz Muraszko